Anlaşmalı Boşanma Davasında “Ben Bilmem Davacı Eşim Bilir” Sorunsalı.

Bekara karı boşamak kolaydır, sözü; evli olan neredeyse herkesin düşünmeksizin onay vereceği bir sözdür. Evli olanlara göre bekar olmanın en cazip tarafı, belki de,  istediğinde yola devam etmekten vazgeçebilme ihtimalidir.

Gerçekten evli olan çoğu kişi, bir kızgınlık anında, sorunu çözmektense yok etmeyi ve dolayısıyla boşanmayı düşünmüş ve düşünür düşünmez bu durumun getireceği zorluklar yanında sorunun önemsizliği fark edip, günlerine mutlulukla devam etmiştir. Nitekim onlar bekar ve boşanmak da kolay değildir.

Yaşayan ya da tanık olan çoğu kişi bunu fark edecektir ki, boşanma süreci, kırgınlığın hissedilmesinden, kişinin kendi kendine boşanmayı düşünmesine, kimse yokken boşanma isteğinin dillendirmesine, boşanmayı düşündüğünü başkalarına söylemesine, çiftlerin boşanmak istediklerini birbirlerine söylemesine ve nihayet boşanma isteğinin avukata iletilmesine doğru kimi zaman çabucak kimi zaman yavaşça geçen ama her iki ihtimalde de kişileri zorlayan bir süreçtir.

Öyle ki düşünüldüğü anda vazgeçilen, vazgeçildiği anda tekrar düşünülen ve nihayetinde kangren yaratan bir durumdur.

Boşanma talebinin avukata iletilmesi ise bir son değil, yeni bir sürecin başlangıcıdır. Boşanma davası taraflar arasında çekişme varsa iki – üç yıldan az sürmeyeceğini tahmin ettiğimiz  bir zamanı kapsar, tabii bu zaman zarfında da taraflar boşanmamış oldukları için evliliğe dair yükümlülükleri de devam etmektedir. Özellikle sadakat yükümünün devam ediyor olması tarafları gerçekten zorlamaktadır.

Bu nedenle taraflar, tabiri caiz ise üçe beşe bakmadan, anlaşmalı olarak boşanmayı; hem zamandan kazanmak hem de ailevi meselelerin ortaya dökülmesinden, tutanaklara geçirilmesinden sakınmak amacıyla tercih etmektedir.

          Taraflar, anlaşmalı boşanmaya karar verdiklerinde birlikte bir protokol düzenlerler ve davayı kimin açtığını da önemsemezler. Taraflardan hangisi avukata vekaletname vermeye veya davayı açmaya müsait ise onun tarafından yapılan işlemler doğrultusunda ilerlenir. Oysa davayı kimin açtığı önemsenmesi gereken bir durumdur. Zira mahkemece boşanma kararı verilmesinden sonra bu durum kötüye kullanılabilir.

Boşanma kararı, taraflar – daha doğrusu davacı taraf için –  mutlak bir son değildir. Tehlike de burada başlamaktadır. Boşanma kararı verildikten sonra, davayı açan eşin boşanmaktan vazgeçmesine değer verilmesine rağmen davalı eşe boşanmaktan vazgeçebilme hakkı tanınmamaktadır. Davalı eşin, kararı temyiz etmeye hakkı olmasına rağmen temyiz etmesi eşini barışmaya ve davadan feragate ikna etmeye yönelik 5-6 aylık zaman kazandırmaktan başka bir fayda sağlamayacak, boşanma kararını değiştiremeyecektir. Yargıtay, mahkeme kararını onayacaktır. Davalı eş, davacı eşini karar düzeltme süresi içerisinde de davadan vazgeçmeye ikna edemez ise boşanma kararı kesinleşecektir.

Davacı eşin davadan feragat etmesi halinde ise, boşanma kararı, feragat hakkında karar verilmek üzere bozulmaktadır.

Bu nedenle boşanma kararını almak isteyen tarafın, davacı olması, davalı eşin boşanmaktan vazgeçmesi halinde bu vazgeçmenin boşanma kararını etkilememesi ve kendisi boşanmaktan vazgeçerse, bu yönde kararın bozulacak olması bakımından önemlidir. Davacı olan tarafın yaklaşık 200-TL masrafı ödemesi gerekecektir.

         Ayrıca davacı olmanın yararı davadan feragat edebilme hakkı ile sınırlı olmayıp, bu yazı ile ifade edilmemiş başkaca yararlı yönleri de vardır.

.

Av. Sibel Öztürk

anlasmali-bosanma2
boşandılarboşandılar

Anlaşmalı Boşanma Davasında “Ben Bilmem Davacı Eşim Bilir” Sorunsalı.” için 2 yorum

 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  merhaba, eşimle anlaşmalı boşanma yoluna girdik. temyizden feragat dilekçesi vereceğiz acaba bu ne anlama geliyor.

  Yanıtla
  • 8 Mart 2017 tarihinde, saat 08:10
   Permalink

   Anlaşmalı boşanma davalarında temyizden feragat dilekçesi,

   boşanmanıza dair verilen kararın kesinleşmesi için geçmesi gereken sürenin beklenilmeden geçirilmesi, dolayısıyla kararın derhal kesinleştirilmesi için verilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.