Çocuğun Gerçek Anne Baba Nüfusunda Olmaması

           20.06.2014

NÜFUS 1

Soybağının kurulmasına ilişkin bu yazı ile birlikte,nüfus müdürlüğüne gerçeğe aykırı beyan ile anne ve babası olmayan kişilerin çocuğu nüfusuna kaydettirme ve bu kaydın düzeltilmesi ile ilgili Çocuk Soybağı , Soybağı ve Nüfus Davaları yazısını okuyabilirsiniz. 

                   Çocukla anne arasında soybağı doğumla kurulur. Çünkü çocuğun doğumu anında hangi kadına ait olduğu belirlidir ve kanun bu doğal bağa hukukilik tanımıştır. Oysa baba ile çocuk arasındaki soybağı doğum anında kendiliğinden kurulamaz. Zira çocuğun doğumu anında kimin baba olduğu aşikâr değildir. Çocuğun babası ile soybağı; babanın, anne ile evli olması ya da çocuğu tanıması ya da hakim kararı ile kurulabilir.

               Ancak hayatın akışı içerisinde öyle durumlar yaşanmaktadır ki anne ile çocuk arasındaki bu doğal ve hukuki soybağı; çocuğun nüfus kütüğüne kaydı yapılırken, kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanda bulunmaları nedeniyle, hatalı olarak kaydedilmektedir. Bu duruma çoğunlukla imam nikahlı eş ya da resmi nikahlı eş dışında ikinci bir eş ya da evlilik dışı ilişki nedeniyle çocuğun başkaları üzerine kaydedilmesi  hallerinde rastlanmaktadır.

                   Bu gibi gerçeği yansıtmayan kayıtlarda anne adının düzeltilmesi için gerçek anne adı ile nüfus kütüğüne kayıt ve gerçek annenin hanesine yazılma istemli davalar açılmalıdır.

                 Ancak kişiler aynı anda baba adının da değiştirilmesi ve baba ile çocuk arasında soybağı kurulmasını da istemekte iseler açılması gereken davanın türü, hangi mahkemede ve hangi süre açılacağı ve diğer köklü farklılıklar söz konusu olacaktır. Bu nedenle çocuğun anne ve/veya babasının nüfus kaydının ve hanesinin değiştirilmesi davalarında, davacıların öncelikle karar vermesi gereken husus, çocuğun yalnızca anne adı ve hanesinin mi değiştirilmek istenildiği yoksa bunun yanın baba adı ve hanesinin de değiştirilmesinin istenilip istenilmediğidir.

                  Örneğin dede ve anneanne nüfuslarında kayıtlı çocuğun, gerçekte kızlarının evlilik dışı ilişkisinden doğan torunları olduğu halde gerçeğe aykırı beyanla nüfusa kaydedildiği iddiası ile çocuğun gerçek annesinin adına ve hanesine kaydedilmesi talepli dava kabul edilecektir. Verilecek kabul kararı ile çocuk, dede ve anneannesi kaydından silinip, kızlarının hanesine ve kızlarının bildireceği bir baba adı ile tescil edilecektir.

                 Ancak bu davada aynı zamanda çocuğun gerçek babasının hanesine yazılması istenirse o halde dava nüfus kaydının düzeltilmesi davası olmaktan çıkacak ve soybağı / babalık davası olacaktır.

               Nüfus kaydının değiştirilmesine ilişkin bu davanın sonuçları özellikle miras hukukunu etkilemektedir. Zira nüfus hanesi değiştirilen çocuğun mirasçısı olabileceği ve miras bırakabileceği kişiler değişecektir. Bu nedenle bu davalar yukarıdaki örneğe göre çocuğun dayısı veya teyzesi tarafından, çocuğun aslında kardeşleri değil yeğenleri olduğu iddiası ile de açılabilecektir.

              Davada ispat; tarafların ve tanıkların beyanları, zabıta araştırması, nüfus kayıtları, ölüm, defin, me­zarlık, okul, hastane vs. diğer her türlü kaynak ile sağlanabilecektir.  Ancak ‘DNA’ testi bu davala­rın ispati için neredeyse olmazsa olmazdır. Tüm taraflar durumu kabul etse dahi davanın sonuçları kamu düzenini etkileyeceğinden DNA testi yaptırılmalıdır.

Av. Sibel Öztürk

Çocuğun Gerçek Anne Baba Nüfusunda Olmaması” için 21 yorum

 • 11 Nisan 2016 tarihinde, saat 13:54
  Permalink

  Merabalar,
  Öncelikle yazınızın çok faydalı olduğunu belirtmek isterim. Benim davamda müvekkillerim(yanlış kaydedilmiş anne ve baba) gerçekte yanlış kaydedilmiş babanın kız kardeşinden olan yeğeninin kendi nüfusuna yazılması söz konusudur.Nüfus kaydında dayısının eşi(diğer müvekkilim) olarak görülmektedir. Bu durumda müvekkillerim yani nüfus kaydında yanlış olarak görünen anne ve baba nüfus kaydının düzeltilmesi davası açarak kız kardeşi ve kızkardeşinin eşinin üstüne yazılmasını isteyebilir miyiz?
  Buna benzer bi durumlar karşılaştınız mı? Varsa elinizde dilekçe örneği önereceğiniz çok mutlu olurum.
  şimdiden herşey için teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar dilerim

  Yanıtla
 • 3 Haziran 2016 tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  SİBAEL HANIM MERHABA,
  FAYDALI BİR KÖŞENİZ VAR TEŞEKKR ETTİM. BENİM DE ŞÖYLE BİR SORUM OLACAK:
  KADIN İLE ERKEK İMAM NİKAHI EVLİLER. ZAMANINDA BABANIN VATANDAŞLIK KAYITLARINDA SORUN OLDUĞUNDAN EVLİLİK YAPAMAMIŞLAR. BU YÜZDEN DOĞAN 2 ÇOCUKLARINI KARDEŞİ HASAN VE HASAN’IN KARISI ÜZERİNE KAYDETTİRMİŞLER.YANİ ÇOCUKLARIN AMCASI BABASI OLARAK GÖRÜNÜYOR. AMCASININ KARISI DA ANNELERİ GÖRÜNÜYOR. SONRA BUNLAR EVLİLİK YAPAMADAN BABA ÖLÜYOR, ANNE HALA SAĞ, ANNE KİMLİKTE HALA BEKAR GÖRÜNÜYOR. ANNE DİYOR Kİ BEN ÇOCUKLARIMI KENDİ ÜSTÜME VE GERÇEK BABASI ÜSTÜNE KAYDETTİRMEK İSTİYORUM.NASIL BİR DAVA AÇILABİLİR. YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Yanıtla
 • 21 Kasım 2016 tarihinde, saat 12:02
  Permalink

  İyi günler benim bir soRum olacak dayımın kızını dedem ve ananem kendi üzerlerine yazdırmıslar tabi dedesine baba babamnesinede anne hatta babasına abi diyor gerçek anne ve babasının kim olduğunu anladığında 13 14 yaşında idi ve daha sonra dayımın kızı ile 18 yaşını doldurdugunda evlendik yani nüfusta teyzemle evlenmiş oldum 8 yıl sonra kamu davası açıldı ve kihahimiz iptal oldu ananem ve dedem vefat etti sonra dayılarım ve teyzelerim dedem ve ananem den mal düştüğü için konuşmaya başladılar şimdi dava açıp tekrar nikahimizi kıymak için ne yapmalıyım birde bu insanlar sağlığında neden itiraz etmiyorlar hanım şu an allak bullak oldu çünkü bana babalık etmeyen insanın kimligine nasıl geçeceğim diyor yardımlarınızı istiyorum

  Yanıtla
  • 22 Kasım 2016 tarihinde, saat 09:06
   Permalink

   Hüseyin Bey,
   Öncelikle eşinizin dayınızın kızı olarak tespiti gerekecek, bu konuda dayınız vefat etmeden işlem yapmanızın menfaatinize olacağı kanaatindeyim.
   Daha sonra evlilik yasağına takılma durumunuz ortadan kalkacaktır.

   Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 10:29
  Permalink

  İyi günler sibel hanım benim şöyle bir sorum olacak;
  Ben küçükken anne ve babam yerine büyükbabam ile babannemin üstüne kaydolmusum nüfusum onlarin üstüne.Büyükbabam ile babannem annemi ve babamı zorlamişlar herhangi bir art niyetleri olmamak üzere büyükbabamın memur olması sebebiyle bir sosyal güvencemin olmasını istemişler.Kendileri yaklaşık 6 yıl önce vefat ettiler bende kimlikte abim ve yengem olan ama gercekte anne babam ile yaşamaya başladım herhangi bir alıkoyma olmadan doğumumdan itibaren yaşamımı gercek anne ve babam ile surdürdüm şuan 19 yaşındayim ve 6 yildir halen yetim maaşı alıyorum sorularım şu;
  1)Bu suçmudur?
  2)Kimlere cezai yaptirim uygulanır?(büyükbabam ve büyükannem vefat etti)
  3)Bu durumun suç teşkil etmemesi ve yasallaştırılması icin ne yapmalıyız ?
  4)Herhangi bir zaman aşımı varmıdır ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2016 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Merhaba Kerem,

  Çocuğun gerçekte anne – babası olmayan kişiler adına kaydedilmesi suçtur. Bu eylemle soybağını değiştirme suçu oluşturmaktadır.

  Ceza kanunlarında cezanın kişiselliği ilkesi söz konusudur. Bunun anlamı herkesin kendi eylemlerinden sorumlu tutulabileceğidir. Burada sorumlu olunacak eylem, çocuğun nesebinin değiştirilmesidir. Nesep değiştirme eylemini kim gerçekleştirdi ise, nüfusa kim bu yönde beyanda bulundu ise sorumlusu da o, olacaktır.

  Suç teşkil etmesine rağmen zamanaşımı nedeniyle cezalandırılmaması söz konusu olacaktır. Suç tarihi itibariyle eski 765 sayılı TCK uygulanacaktır. Bahsedilen kanunun 102 maddesinde dava zamanaşımı 5 yıldır. Suç tarihinden itibaren 5 sene içerisinde iddianame düzenlenmemiş olması nedeniyle dava zamanaşımına uğramıştır.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2016 tarihinde, saat 01:40
  Permalink

  Ben ilk eşimden boşanmak üzereyim fakat bosnmaktan vazgeçtim bosnma davasını altımda biriyle ilişkim oldu ve bir çocuğum oldu kimlik çıkartamadım nikahlı oldum için şimdide eski eşimle barsmk istyrm ondanda 1 kızım var ikinci olan eşimden Olan cocuqa kimlikte benim ismim yazmamasıni istyrm olabilr mi

  Yanıtla
  • 8 Ocak 2017 tarihinde, saat 22:38
   Permalink

   Babalık karinesi gereği nikahlı eşiniz çocuğun babası olarak kayda geçecektir. Daha sonra bunu düzelttirebilirsiniz. Çocuğunuzun kimliğini çıkartmamayı düşünmeyin.

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Merhaba ben 16 yasinda evlendim suan 17 yasindayim ve bir tane kizim oldu . kizim hasta dogdugu icin ona acil kimlik cikarmamiz gerekiyordu . Bende halasinin uzerine kaydettim . Resmi nikahimi yaptiktan sonra kizimi uzerime almak istiyorum . Bunun herhangi bir cezasi varmidir . Karsi taraf veya biz ceza alirmiyiz. Lutfen yardimci olurmusunuz … 😞😞😒😒

  Yanıtla
 • 8 Şubat 2017 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  Merhaba annem vefat etti ve kardeslerime miras kaldi ben annemin uzerine kayitli olmadigim icin uvey anneme kayitli oldugumdan hicbirsey alamiyorum ne yapmam lazim simdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • 9 Şubat 2017 tarihinde, saat 14:40
   Permalink

   Merhaba,
   Başınız sağ olsun.
   Nüfus kaydının düzeltilmesi davası açarak, gerçek anneniz üzerine kaydolmayı sağlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 21 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Merhaba benim annem ilk evliliğinde nikahliyken başka biriyle birlikte olmuş ve ben dünyaya gelmişim ilk eşinle nikahlı olduğu için kimliğim nikahlı olan eşinin üzerine çıkmış nikahli eside bilerek ve istwyerek beni kabul etmis sonra başka sebeplerden dolayı ayrılmışlar şimdi 36 yıl oldu ve nufusuna kayitli oldugum babam vefat etti yasal olarak mirasçı gözüküyorum diğer kardeşlerim dava açıp beni mirastan men edebilirlermi teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 24 Şubat 2017 tarihinde, saat 10:54
  Permalink

  Merhaba ben öz annem ile yaşıyorum fakat küçükken bir rahatsızlık gecirmisim maddiyat nedeniyle nüfusta amcam ve yengemin çocuğu görünüyorum şuanda resitim öz annem ve babamın nüfusuna geçmek istiyorum elimde doğum belgesi de var.Öz annem ve babam da ayrı ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • 23 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:34
   Permalink

   Anneniz ile babanız, siz doğduğunuzda evli iseler, nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmalısınız. Siz doğduğunuzda evli değil iseler soybağı davası açmanız gerekir.

   Yanıtla
 • 9 Nisan 2017 tarihinde, saat 19:43
  Permalink

  Slm Sibel hanım ben amcam min üzerine kayıtliyim ama şimdi ne yapmalı mı annemin üzerine geleyim yani öz anemimin

  Yanıtla
  • 14 Nisan 2017 tarihinde, saat 11:12
   Permalink

   Menderes Bey,

   Anne adı düzeltilmesi davası açabilirsiniz.
   Bu halde genetik anneniz üzerine geçtiğiniz zaman doğum tarihinizde, anneniz evli ise babalık karinesi gereği, kendisi de baba sıfatını kazanacaktır.

   Burada babalık karinesi tersine işleyeceği için genetik annenin kocası olmayan, kayden baba görünen kişinin babalık sıfatı, aksine bir iddia bulunmadığı takdirde ortadan kalkacaktır.

   Yanıtla
 • 10 Mayıs 2017 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  Merhabalar,
  Benim babam iki eşli yanı annem imam nikahıyla evli o yüzden babam ben ve erkek kardeşimi nikahlı eşinin üzerine kaydettirmiş şimdi bunu düzelttirmek için ne yapabiliriz hangi mahkemeye başvurmalıyız ve dna testi gerekli mi bizi herkes biliyor tüm ailemiz

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  Sibel hanım merhabalar benimde bir sorum olcak eski eşimle sorunlu ayrıldım boşanmam diye tutturdu ayrı yaşamaya başladık üçyilin sonunda başkasıyla tanıştım bi çocuğun oldu hala nikahlı olduğum için çocuğun kimliğini başkasının nüfusuna kayit ettirdim bugün e devlet şifremle internete baktım hiç kimse şikayette bulunmadığı halde hakkımızda soruşturma başlamış ben eşim ve kimliği çıkaran karı koca hepimiz davaliyiz karar diyor çocuğun gerçek anne ve babasının nüfusuna kayit ettirilmesine diyor bişey anlamadım şimdi ben gidip adliyeden sormayada korkyom gerçekten hapislik cezası varmıdır bunun bu arada yedi yılın sonunda eski eşinden yeni boşandım sorun çıkmadan çocuğumu kendi nufusuma alabilirmiyim soruşturmayı acanda k.h diye bişey yazyo anlamadım beni aydınlatırsaniz sevinirim tesekkurler

  Yanıtla
 • 18 Mayıs 2017 tarihinde, saat 02:49
  Permalink

  Merhaba!
  Ben doğduğumda ailem beni annemin erkek kardeşi yani dayımın nüfusuna kayıt ettirmişler. Bunu bilerek yani bilinçli olarak yapmışlar. Ama ben bunun düzeltilmesi istiyorum bunu nasıl yapabilirim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.