İleri Keşide Tarihli Çek Düzenlenerek O Tarihten Önce Şirket Temsilcisi Değiştirilebilir

Çek senetten farklı olarak kredi sağlama aracı değildir. Çek bir ödeme aracıdır. Bu nedenle çekte vade bulunmaz. Çekte düzenleme tarihi bulunur. Ancak uygulamada neredeyse tüm çekler ileri tarihli olarak düzenlenir. Çek metninde vade tarihi bulunmadığı için düzenleme tarihi olarak ileri bir tarih yazılır.

Ancak tüzel kişilerden alınacak ileri düzenleme tarihli çeklere dikkat edilmelidir. Zira çeki düzenleme tarihinde tüzel kişiyi temsil yetkisi olan kişinin daha sonra temsil yetkisi alınmakta ve çekin üzerine ileri tarih yazılmış olması nedeniyle düzenlenmiş göründüğü tarihte o kişinin temsil yetkisi kaldırılarak imza itirazında bulunulabilmektedir.

Eğer ileri tarihli çek almanız gerekiyor ise çekin bilgilerini yazarak başkaca bir belge oluşturup bu çekin düzenleme ve ödeme tarihlerini ve çeki düzenleyenin imzasını alarak düzenleme tarihinin daha önceki bir tarih olduğunu saptayabilirsiniz. Bu durumda yine imza itirazı kabul edilebilecek ancak söz konusu firmalar hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda ve genel mahkemelerde alacak davası açma durumunda yazılı belge elde etmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.