Nişanlı Olmak Neyi Değiştirir

Nişanlılığın hangi andan itibaren başladığına ilişkin yanılgıların giderilmesi için öncelikle yazı dizisinin ilk yazısı olan “Aslında Nişanlısınız” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

NİŞANLILIK EVRESİ

Nişanlı olduğunuz andan itibaren nişanlınızdan birtakım davranışları yapmasını veya yapmamasını isteme hakkı elde edersiniz bunun yanında nişanlınızın varlığı ve vücut bütünlüğü hakkında söz sahibi olmaya başlar ve yine onun hakkında susmaya da hak kazanırsınız.

Nişanlınızdan evlenmek için hazırlıklara girişmesini, size sadık olmasını ve evlenmenizi engelleyecek uygunsuz davranışlarda bulunmamasını bekleyebilirsiniz. Ancak bu haklı beklentileriniz dışında onu bunları yapmaya zorlayamazsınız; mesela nişanlınız evlenmekten kaçınıyorsa onu evlenmeye zorlamak için dava açamazsınız. Tabii evlenmek için dava açamamanız, nişanlınızın istediği anda sizden ayrılabileceği ve bunun hiçbir yaptırımı olmayacağı anlamına gelmez. Bunu nişanlılığın sona ermesine ilişkin yazıda göreceksiniz.

Nişanlınıza kusuru ve hukuka aykırı davranışı ile ağır bedensel zarar veren veya onun ölümüne neden olan kişiden manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Nişanlınızın, kusurlu ve hukuka aykırı davranış nedeniyle ölümüne neden olunması ve sizin nişanlınızın size sağlamış olduğu maddi destekten yoksun kalmanız halinde buna neden olan kişiden maddi tazminat da talep edebilirsiniz.

Nişanlınızın açmış olduğu ya da nişanlınıza karşı açılmış bir davada tanıklıktan çekinme hakkına sahip olursunuz. Tanık olduğunuz olayla ilgili dinlenmek üzere mahkemeye çağrıldığınızda hakim size tanıklıktan çekinme hakkınız olduğunu hatırlatır. Siz de tanıklık yapmak isteyebilir veya tanıklık yapmaktan çekinebilirsiniz.

Av.Sibel Öztürk

NİŞANLILIK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.