Zina Nasıl İspat Edilir?

Zina nasıl ispat edilir?

Öncelikle Zina eyleminin hukuken ne olduğunu hatırlamak için, Zina Nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Zina nedir, sorusunun cevabının yanında, zinanın ispatı nasıl olacaktır soru da önemlidir. Zira kişilerin cinsel birliktelik yaşadıklarını, tam anlamıyla bilmek çoğu zaman mümkün değildir. Bu nedenle ispat her türlü delille sağlanabilir ve eşin zina yaptığına dair kuvvetli ve inandırıcı belirtiler varsa hakim bunları takdir ederek, zinanın gerçekleştiği sonucuna varabilir.

Nitekim Yargıtay önceki bazı kararlarında, kadının kocası evde yokken eve başkasını almasını ve bu kişinin yarı çıplak bir şekilde bulunmasını, kadının kocası işe gittikten sonra sık sık eve başkasını almasını ve uzun süre yalnız kalmasını, asistanı ile fotoğrafları, yazışmaları bulunan kocanın bunları inkar etmemesini, kadının başka bir erkekle evi terk etmesini ve onunla yaşamasını, erkeğin başka bir kadınla düğün yapmasını, kocanın başka bir kadının bebeğini nüfusuna kaydetmesini zina olarak kabul etmiştir.

Ceza hukuku anlamında zina nedir? Zina suç mudur? Zina suç değildir, kişiler bu nedenle cezalandırılmaz.

Zina suç olmadığına göre eşinizin zina yapıyor olduğunu ispat etmeniz halinde sonucunun ne şekilde etki edeceğini siz belirleyeceksiniz. Çünkü zina her ne kadar suç değil ise de boşanma sebebidir. Üstelik zina, mutlak boşanma sebebi olduğu için zinanın varlığının ispatı ile derhal boşanabileceksiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Zina Boşanma Sebebidir, başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca zina yapanın da boşanma davası açabileceğini belirtilen yazımda paylaştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.