Zina Nedir

Zina nedir ?

aldatma-gercegiZina evli bir kişinin eşinden başka bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmasıdır. Hukuken mesajlaşma, flört etme, öpüşme, sarılma zina değildir.

O halde zina nedir? Tamamlanmış cinsel ilişkidir. Her sadakatsiz davranış zina değildir. 

Zina nedir, sorusunun cevabının yanında, zinanın ispatı nasıl olacaktır soru da önemlidir. Zira kişilerin cinsel birliktelik yaşadıklarını, tam anlamıyla bilmek çoğu zaman mümkün değildir. Zinanın nasıl ispat edilebileceğine dair, “Zina Nasıl İspat Edilir” yazımı okuyabilirsiniz.

Ceza hukuku anlamında zina nedir? Zina suç mudur? Zina suç değildir, kişiler bu nedenle cezalandırılmaz.

Zina suç olmadığına göre eşinizin zina yapıyor olduğunu ispat etmeniz halinde sonucunun ne şekilde etki edeceğini siz belirleyeceksiniz. Çünkü zina her ne kadar suç değil ise de boşanma sebebidir. Üstelik zina, mutlak boşanma sebebi olduğu için zinanın varlığının ispatı ile derhal boşanabileceksiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Zina Boşanma Sebebidir, başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca zina yapanın da boşanma davası açabileceğini belirtilen yazımda paylaştım.

Zina Nedir” için 2 yorum

 • 22 Kasım 2016 tarihinde, saat 00:29
  Permalink

  Esim beni bulundugum memlekette degil baska memlekette baska kadinla aldatiyo resimlerini bile facede gordum ne yapabilirim

  Yanıtla
  • 22 Kasım 2016 tarihinde, saat 09:01
   Permalink

   Sema Hanım Merhaba,
   Esasen bu sizin boşanma ya da boşanmama yönündeki kararınıza göre belirlenecektir.
   Boşanabilir, manevi tazminat davası açabilirsiniz.
   Yine velayet, malların paylaşımı, maddi tazminat gibi hususlar sizin sosyal ve ekonomik durumunuza göre belirlenecektir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.