İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banka ve Kripto

Kripto paralar popülerliğini ve kullanımını arttırmış ve geniş kitlelerce kullanılmaya başlamıştır. Merkeziyetli ve merkeziyetsiz borsalardan alımı satımı yapılmaya, çevrimiçi oyna kazan oyunları ile kazanılmaya başlamıştır.

Bu da kripto paraların alışverişte, ticarette, yatırımda kullanılıp kullanılmayamacağı, kullanılması halinde vergilendirmesinin ve muhasebeleştirmesinin nasıl yapılacağı hususlarını gündeme getirmiştir.

İnternet kullanımının yoğunlaşması ile kaydi para kullanımı oldukça artmıştı. Kaydi (mevduat) para, fiziki varlığı olmayan, sadece bankaların hesaplarına alacak ya da borç kaydı düşülerek yaratılan bir ödeme aracıdır. Para ya da kaydi para yerine kripto paraların ortaya çıkmasının temel nedeni, kriz zamanlarında ülkelerin çok fazla miktarda para basmasıdır. Bu durum sınırlı, şeffaf ve ölçülebilir paraya ihtiyaç doğurmuştur.

Kuşkusuz kripto paraların en azından ülkemizde bu kadar popüler olmasının nedeni kripto para yatırımlarının gelecekte çok daha popüler ve kazançlı olacağını iddia eden yatırımcılar, fenomenlerdir.

Kripto paralar, blokzincir teknolojisini kullanır, her kripto paranın kendisine ait blokzincir yapısı bulunur. Kripto paralar tamamen dijitaldir. Ayrıca merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Dolayısıyla kaydi paralardan farklı olarak, kripto paralar hiçbir otoriteye örneğin bankaya ihtiyaç olmadan hızlı ve güvenilir bir şekilde transfer edilebilmektedir.

Kripto paralar bankalar tarafından da kullanılmaktadır. Ülkemizde 2017 yılında Akbank, Ripple ile anlaşmaya yaparak kripto para ile işlem yapabilen ilk banka olmuştur. El Salvador ise dünyada Bitcoin’i resmi parası olarak kabul etmiştir.

Dünya genelinde  Cezayir, Bolivya gibi sınırlı sayıda ülkenin kripto paraları yasakladığı görülmektedir. Çoğu ülkede ise kripto paralar yasaklanmamıştır. Bununla birlikte kripto paraya nasıl bir uygulama yapılması konusunda  genel kabul görmüş bir düzenleme mevcut değildir.  Türkiye’de de kripto paralar ile ilgili bir yasal mevzuat mevcut değildir.

Bu nedenle madencilik işleminin, borsalarda alım satım işlemlerinin, ödeme aracı olarak kullanılması durumunda bu işlemin nasıl ele alınacağı belirsizdir. Yine kripto para sahiplerinin vefatı halinde, varislere nasıl intikal edeceği tartışılan bir husustur.

Bugüne değin yetkililer tarafından yapılan az sayıda açıklama ise Türkiye’de 2021 yılı sonunda düzenleme yapılacağı yönündedir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir