İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşçinin Maillerinin İnternet Kullanımının İzlenmesi ve Kişisel Veriler

İnternet, iletişimde en çok kullanılan alt yapıyı oluşturur.

Elektronik postalar, sosyal medya, anlık mesajlaşma servisleri iletişimi internet üzerinden gerçekleştirilir.

İşçinin çalışma saatleri içerisinde bu yöntemlerle iletişiminin işverenin denetim hakkı da bu nedenle kişisel verilerin işlenmesi hususunda değerlendirilmelidir.

İnternet kullanımının klavye yakalayıcısı gibi programlar ile izlenmesi mümkündür. İşverenin de işçiden çalışma saatleri içerisinde ilgisini iş dışındaki konulara ayırmamasını istemesi yönetim hakkı gereğidir. Diğer yandan işçi de sadakat borcu gereği zamanını iş görme edimine ayırmalıdır.  Bu durum ile işçinin kişisel verilerinin işlenmesi hususları arasında çatışmanın gerçekleşmesi ise çok olasıdır. İşçinin haber, kariyer, sohbet, alışveriş ya da oyun sitelerine girmesini yargıtay iş sözleşmesinin feshinde geçerli neden saymış, bu kullanım nedeniyle işin aksamamış olmasını ise dikkate almamıştır. Diğer yandan ise işçinin bu sitelere girdiğinin hangi yöntemlerle öğrenildiğini, kişisel verilerin izlendiği konusunda bilgilendirilip bilgilendirilmediğini dikkate alarak, işçinin bilgisinin olmadığı halde bunların fesih sebebi olmayacağına hükmetmiştir. Zira işverenin gizli izleme yapması hukuken kabul edilir değildir. Sonuç olarak işçinin internet kullanımı, kendisinin bilgisi dahilinde, işverenin yönetim hakkına istinaden izlenebilir.

İşveren özel kullanıma izin vermiş ise, iş dışındaki bu iletişimi izlemesi hukuka aykırılık ve özel hayata da müdahale niteliğinde olacaktır.

Yine işçinin maillerinin denetlenmesi ise ayrı, kişisel mail ve işyeri uzantılı veya kurumsal mailler ayrımlı ele alınabilir. Yargıtay, işyeri uzantılı veya kurumsal maillerin, yönetim hakkı gereği ve işçinin bilgilendirilmiş olması halinde izlenebileceği yönünde karar vermekte, işçinin gizlilik beklentisi kabul edilmemektedir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi de bu yönde (B. No: 2018/31036, 12/1/2021, ) kararında kurumsal epostanın incelenmesinin ihlal oluşturduğuna dair iddiayı ihlal olmadığı yönünde değerlendirmiştir. Diğer yandan anayasa mahkemesi işyeri uzantılı maillerin dahi bilgilendirme yapılmadan izlenemeyeceğini, aksine bir uygulamanın haberleşme hürriyetini ihlal ettiğini açık bir şekilde ifade etmiştir.

İşçinin kişisel mail adresini, iş için de kullanması durumunda, işçi bilgilendirilmiş olsa dahi, bu adresi aynı zamanda kişisel amaçla da kullandığı için gizlilik beklentisi haklı olacak ve maillerinin izlenmesi hukuka uygun olmayacaktır.

Dolayısıyla işverenin işçinin internet, mail yazışmaları takibi yapması halinde bu hususta iş sözleşmesine “yönetimin çalışanlara haber vermeden kullandıkları iletişim kaynaklarını internet kullanımını ve yazışmalarını izleyeceklerini ve yedekleyeceklerini, gerektiği zaman incelenebileceğini, el konulabileceğini, kullanım sınırlaması getirebileceğini” belirtmeleri gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir