İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşçinin Üstünün Aranması Manevi Tazminat Sebebidir

İşçinin kişisel verilerinin işlenmesi istisna, işlenmemesi ise kuraldır.

Kişisel verilerin hukuka aykırı olmayan şekilde işlenmesi için hukuka uygun olması gerekmektedir.

İşverenin işçilerin kişisel verilerini işlemeye dair uygulamalarını; işçinin işverene ekonomik ve yönetim açısından bağımlılığı, işverenin yönetim hakkı, eşit davranma, ayrım yapmama ve işçi gözetme borçları çerçevesinde, uygulamanın hukuka ve dürüstlük kuralına uygun olması, güncel olması, belirli, açık ve meşru amaçlar için yapılması ve bu amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olması, gerektiği süre kadar muhafaza edilmesi kriterlerine göre değerlendirmek gerekmektedir.

Bu doğrultuda kişisel verilerin işlenmesi için hukuka uygunluk nedeni varlığı gerekmektedir.  Konumuz açısından bu uygunluk nedenleri işçinin  açık rızası, kanunlarda işlenen verinin işlenebilmesinin öngörülmesi, sözleşmenin kurulmasının bu veriye bağlı olması, işçi tarafından alenileştirilmiş olması, hakkın kullanılması veya işverenin meşru menfaatleri için zorunlu olmasıdır.

İşyeri uygulamalarında bu ayarlamanın yapılması kritik bir değerlendirme gerekmektedir. Bu hususta yargıtay tarafından daha önce verilen kararda, üstü aranan işçinin tazminat talebi kabul edilmiş ancak kararda karşı oy da kullanılmıştır. Karşı oyda işverenin üst arama hakkının var olup olmadığının değerlendirilmeden davanın direkt kabul edilmesi eleştirilmiştir.

Zira kişisel verilerin işlenmesi hukuka uygunluk nedenlerinin varlığı ve ilkelere uygun olduğu halde mümkündür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir