İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşçinin Whatsapp Grup Yazışması İle İş Sözleşmesinin Feshi Haksızdır.

Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgidir.

Kişinin özel ve sosyal hayatı ve mesleki hayatı ile ilgili her türlü bilgi kişisel veridir ve kanun kapsamında korunmaktadır

Bilginin gizli olması gerekmemekte olup, kişiyle ilgili herkes tarafından ulaşılabilecek bilgiler de, kişisel verinin diğer unsurları da mevcut olmak şartıyla kişisel veri niteliği taşır

Bu bilgilerin kanuna aykırı işlenmesi de hukuka aykırılık oluşturur.

 

Bu doğrultuda işçinin, diğer işçilerle whatsapp grubundaki yazışmaları yargıtay tarafından kişisel veri olarak nitelendirilerek, işverenin bu mesaja istinaden yaptığı feshi haksız kabul etmiştir.

 

Nitekim Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 10.01.2019 tarihli kararında aşağıdaki şekilde karar vermiştir.

“Whatsapp sistemi, telefon ve internet ortamında internet vasıtası ile iletişimi gerçekleştiren bir sistemdir. Burada kişi, kişiler ile iletişime geçtiği gibi gruplar kurarak grup içiresinde iletişim gerçekleştirilmektedir. Ancak bu sistem kendi içinde korunan ve üçüncü kişilere kapalı bir konumdadır. Dolayısı ile işçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir grup kurmaları ve burada iletişim içinde olmaları yasak değildir. İşçilerin bu kapsamda burada iletişimlerinin kişisel veri olarak da korunması esastır.

Somut uyuşmazlıkta, whatsapp konuşmaları gizlilik içeren kişisel veri niteliğinde olduğundan, salt nasıl temin edildiği anlaşılamayan bu yazışmalara dayanılarak iş aktinin feshi haksız olup, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü yerine reddi hatalıdır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir