İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tahliye Davası Açılması

Taahhüt tahliye davası açılması , geçerli bir tahliye taahhüdü bulunmasına ve tahliye için belirlenen gün gelmesine rağmen kiracı tarafından tahliyenin sağlanmaması halinde tercih edilebilecek yollardan biridir.

Diğer işlemler, işlem yapma süreleri, karşılaşılabilecek itirazlar  hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ !!!

Taahhüt tahliye davası açılması , sulh hukuk mahkemesine verilecek bir dilekçe ile mümkündür. Dilekçenin örnek teşkil edebilecek bir şablonu bu yazı altında bulunmaktadır.

Her ne kadar bu dava dışında icra takibine başvurma yöntemi ile de tahliyenin sağlanması mümkünse de, icra takibine itiraz halinde bu davanın açılması bazı hallerde zorunluluk teşkil etmekte, kiraya veren tarafından da tercih edilmesi gerekmektedir.

—-

Aslında icra takibine başvurulması ya da dava açılması yöntemlerinden hangisinin tercih edileceğinde, tahliye taahhüdünün noter onaylı ya da düzenlemeli olup olmaması belirleyicidir. Bu hususu “Yazılı Tahliye Taahhüdü” veya “Beyaza İmza İle Tahliye Taahhüdü” yazılarımı okumanız, halinde daha iyi anlayabilirsiniz.

1 – örnek olarak :  kiracı imzasını inkar etmesi ihtimali:

Tahliye taahhüdü resmi şekilde yapılmış ya da adi yazılı şekilde yapılmış tahliye taahhüdündeki imza inkar edilmemiş ise kiraya veren İİK’nın 275/2 maddesi gereğince icra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılmasını talep edebilecektir.

Buna karşılık kiracı tarafından adi tahliye taahhüdündeki imza inkar edilmiş veya tahliye taahhüdündeki tarihe açıkça itiraz etmiş ise kiraya veren tarafından ancak sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açılabilecektir.

2 – örnek olarak :  tahliye taahhüdünün düzenleme veya tahliye tarihine itiraz

Kiracı tahliye sözleşmesinin tarihinin dahi sonradan doldurulduğunu iddia ederse, tahliye taahhüdü noterde düzenleme veya onaylama şeklinde düzenlettirilmemiş ise itirazın kaldırılması davası reddedilecek, tahliye kararı verilmeyecektir.

Oysa sulh hukuk mahkemesinde tahliye talepli dava açılması halinde, kiracı düzenleme ve tahliye tarihinin belgeye sonradan yazıldığını ve gerçeği yansıtmadığını ileri sürse dahi bu iddiasını aynı ispat gücüne haiz başka bir belge ile kanıtlamak durumundadır. Aksi halde tahliye talebi kabul edilecektir.

[gview file=”http://sibelozturk.net/wp-content/uploads/2017/07/SULH-HUKUK-MAHKEMESİ.docx”]

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir